Nyhedsbrev - januar 2013 PDF Udskriv Email
Skrevet af Jan Rajchman   
Mandag, 28. januar 2013 11:51

Nyhedsbrev fra bestyrelsen

bestyrelsesmøde den 17. januar 2013 blev der uddelegeret en række praktiske opgaver. Ud over bestyrelsesmedlemmer er det også Bjarne, Jan Rajchman, Jesper og Goran, som vil mere aktiv deltage i klubbens arbejde. Bestyrelsen har vedtaget, at indtil videre kan vi kalde denne udvidet form for support samarbejde som STYRELSEN.

Alle Styrelsens medlemmer har (eller får) SKV3 godkendelse og nøgle for at have adgang til vores våbendepot og alle medlemmer har fået uddelegeret specifikke opgaver med det fulde praktiske ansvar indenfor de ramme, som blev vedtaget og godkendt af bestyrelsen. Gruppen kan ellers yderligere udvides.

 

Michael Ekstern administration, SKV2, SKV3 godkendelse, bestyrelsesformand
Dan Kasserer, riffel instruktion, klubaften - 1. tirsdag
Martin Sekretær, ammunitions indkøb, medlemsliste, klubaften - 4. tirsdag
Lars Banevedligeholdelse, næsteformand, klubaften - 5. tirsdag

Bjarne
Jesper

Udvidet træning 1. og 3. torsdag, klubaften - 2. tirsdag
Goran Våben vedligeholdelse med salg/indkøb, IPSC træning
Jan Rajchman Pistol/riffel aktivitet, pistol instruktion, klubaften - 3. tirsdag, WEB & INFO

Det blev besluttet at justere på åbnings/luknings tiderne for Søllerød Skytteforening om tirsdagen. Ammunition kan nu kun købes frem til 20:30 og baner lukker som sædvenligt kl. 21:30.

Det har længe været et ønske at få alle klubbens våben efterset for fejl, defekter, rengøring og eventuelt om nogle våben er forældede så de bør bortskaffes. Goran meldte sig til at efterse alle våben og fik af bestyrelsen mandat til at udarbejde en rapport over alle våben og til at stå for reparation, bortskaffelse og evt. af indkøb af nye klubvåben. Goran har sat en tidshorisont på 1-4 måneder.

Køb af ammunition. Martin overtager indkøb af ammunition, det bestræbes at indkøbe til ca. 6. måneder ad gangen. Det blev besluttet at det var det mest nærliggende at ajourføring af medlemslisten blev udført af sekretæren. (Martin) Man kan sende mail til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. med eventuelle ændringer til jeres medlemskab.

Vi har brug for bedre information til medlemmerne og Jan har fået mandat til det. Det blev besluttet at informere igennem mails, på klubbens hjemmeside, samt i særtilfælde via SMS med 1000,- budget. Kontakt Jan på Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. eller Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. , hvis du har nogle spørgsmål eller forslag.

Ombygning af skydebaner til kappeklædt ammunition. Goran, Henrik Lemming og Lars undersøger mulighederne for ombygning af banerne, så det bliver lovligt at benytte kappeklædt ammunition og Michael formidler div. kontakter.

HUSK: SSF står for måneds rengøringen den 28/2 og Michael, Martin og Bjarne vil være tilstede. Eller vil klubben gerne indføre mindst en obligatorisk arbejdsdag for samtlige klubmedlemmer men mere om dette senere.

Med venlig hilsen STYRELSEN – den 22.januar 2013